Aizdevums biznesam – kā saņemt sev vēlamo summu?

2021-07-27

2020 gadā, kad sākās pandēmija, mazie uzņēmumi aktīvāk meklēja finansēšanas iespējas. Gada otrajā pusē vidējā aizdevuma summa salīdzinot ar 2019. gadu uzkāpa par 75% jeb par 13.3 tūkstošiem eiro, spriežot pēc "Noviti Finance" pieredzes. Tomēr daudzi uzņēmēji, neapzinoties kredītiestāžu finansēšanas noteikumus, saņēma mazākus aizdevumus vai nekvalificējās tiem vispār. "Noviti Finance" ir sagatavojuši padomus, kā palielināt iespējas saņemt aizdevumu savam biznesam.

Izvērtēšana atšķiras

Lielākā daļa uzņēmēju, kuri vēlas saņemt finansējumu, domā, ka svarīgākais ir viņu uzņēmuma pagrozījums. Taču apgrozījums ir tikai daļa no tā, uz ko skatās aizdevēji. Bez apgrozījuma tiek ņemti vērā tādi kritēriji kā uzņēmuma esošās saistības, tā pamatlīdzekļi, tas, cik uzņēmums laicīgi sedzis savus parādus un daudz kas cits.

"Noviti Finance" vadītājs Linas Armalys komentē: "Ja uzņēmums strādā ar zaudējumiem, nevajadzētu gaidīt, ka tas saņems aizdevumu. Tomēr ir gadījumi, kad zaudējumi radušies dēļ uzņēmuma ātras izaugsmes – tā kapitāls ir pilnībā pietiekošs un zaudējumi radušies dēļ mērķa palielināt pārdošanu. Labs aizdevējs nekad akli nepieturēsies pie savām izvērtēšanas formulām, bet mēģinās iedziļināties ikviena klienta biznesā. Lai tas būtu iespējams, ir ārkārtīgi svarīgi katram uzņēmējam uzrādīt visu nepieciešamo informāciju, kas tiek prasīta."

Pēc Linas domām uzņēmējiem jāpatur prātā, ka katra kreditora prasības ir citādas – it īpaši, ja salīdzinām maksātspējas izvērtēšanu starp bankām un alternatīvās finansēšanas kompānijām. Piemēram, pandēmijas laikā bankas neaizdeva uzņēmumiem pārvadāšanas nozarē, kamēr "Noviti Finance" un citi līdzīgi aizdevēji nešķiroja aizdevumu pieteikumus pēc to nozares.

Veci parādi atstāj sekas

Bieži uzņēmēji, kuri piesakās aizdevumam, ir parādnieki kur citur un nereti nemaz par to nezina. Visi kreditori šos parādus vai ķīlas redz un ņem vērā, kad izskata pieteikumu.

Linas stāsta, ka bieži vien kas šķietami nenozīmīgs kā iekavēti komunālie maksājumi ir tas, kas sabojā kredītreitingu – arī tas parādās ikviena uzņēmēja kredīta vēsturē.

"Labākais veids kā uzņēmējam uzzināt savu kredītspēju ir sazināties ar aizdevēju un, ja aizdevums tiek atteikts, uzzināt tā iemeslus. Labs aizdevējs neatbildēs ar "jā" vai "nē", bet dos padomu, kā rīkoties tālāk. Es patiešām aicinu visus sniegt šādu informāciju, lai palīdzētu uzņēmējam rast risinājumu – kapitāla trūkums, slikta kredīta vēsture, nepietiekama rentabilitāte vai jebkas cits" komentē Linas.

Svarīgas ir detaļas

Kredītiestādes bieži vien prasa papildu informāciju no uzņēmējiem, kuri piesakās aizdevumam. Ja uzņēmumam nepieciešamas finanses, lai ieietu jaunā tirgū vai piedāvātu jauna veida pakalpojumu, kredītiestāde var pajautāt uzrādīt darījumu vēsturi. "Noviti Finance" vadītājs norāda, ka šāda informācija būtu jāuzrāda tik detalizēti, cik iespējams.

Linas komentē: "Ja klients atsakās uzrādīt prasīto informāciju, kreditors nespēs aprēķināt potenciālos ienākumus, un klients visticamāk nesaņems sev vēlamo aizdevuma summas piedāvājumu. Kreditors var arī lūgt uzrādīt uzņēmuma finansiālos indikatorus – ienākumus un izdevumus, aktīvus, preču uzkrājumus un tā tālāk. Ja klients atsakās vai uzrāda nepietiekami detalizēti, kreditors var ne tikai nepiedāvāt visu vēlamo summu, bet atteikt aizdevumu pavisam."

Kad piesakās aizdevumam, ir ļoti svarīgi pārliecinoši reprezentēt savu uzņēmumu un skaidri zināt, kam finansējums tiks tērēts. Ja klients nespēj izskaidrot savas uzņēmējdarbības specifiku un skaidri pateikt, kam nepieciešams finansējums, kreditors nevar būt pārliecināts, ka var uzticēties klientam un droši aizdot nepieciešamo summu.

Mūsu partneri

Lursoft
Altera logo
EIF logo
EBRD logo
BNI logo