Ziņas un ieteikumi

Ieskats, jaunumi un būtiska informācija mazajiem uzņēmumiem

L. Armalys: Lai gūtu panākumus uzņēmējdarbībā, nav jābūt ciniķim

2023-07-03

Noviti Finance izpilddirektors Linas Armalys finanšu nozarē strādā kopš 2007. gada un zina, ko nozīmē strādāt vienā no lielākajām bankām un būt atbildīgam par produktu attīstību visās Baltijas valstīs. Viņš izveidoja uzņēmumu no nulles, vadoties vien no idejas un dažiem stingriem principiem. Kad pēc septiņiem veiksmīgiem darba gadiem bankā L. Armalys atstāja atbildīgu amatu un nolēma uzsākt savu biznesu, tas nebija viegli. Investori nebija ieinteresēti viņa pirmajās biznesa idejās. Ideja par alternatīva nebanku finanšu uzņēmuma izveidi radās, kad viņš saskārās ar grūtībām saņemt finansējumu mazajiem uzņēmumiem.

Tas sākās kā viena cilvēka uzņēmums

"2016 gada sākumā es atradu speciālistus, kuri uzņēmās izstrādāt aizdevumu pārvaldības sistēmas programmatūru. Maijā pirmais klients - privāts bērnudārzs no Paņevēžas - vērsās pie finansēšanas uzņēmuma, kas tikko bija uzsācis darbību, lai aizņemtos 1 000 eiro," atceras L. Armalys. Pirmais darbības gads bija iespēja apgūt un izmēģināt noteiktus risinājumus. Viņš drīz vien pārliecinājās, cik ātri pat lieli uzņēmēji var kļūt maksātnespējīgi un izvairīties no atbildības.

"Rudenī sāka parādīties pirmie maksātnespējas gadījumi. Tad es sapratu, ka ir jābūt stingrākam klientu maksātspējas novērtēšanā un nav jātic uzņēmēju pārspīlētajam optimismam," stāsta L. Armalys, atzīstot, ka no bankrota sliekšņa viņu, tā teikt, izglāba paša meitas smaga saslimšana. Kad viņš kreditēja klientus no Santarišķu klīnikas virtuves loga, maksātnespējīgi klienti uzņēmējam šķita nebūtiska problēma.

Līdz 111. klientam L. Armalys bija vienīgais uzņēmuma darbinieks. Investori nespēja saprast, kā viņam tas izdodas. "Man nācās viņam parādīt savu darba kārtību, paskaidrot, ka no rīta sūtu atgādinājumus par samaksu, pēcpusdienā izrakstu rēķinu un vakarā parakstu jaunus līgumus. Vēlāk pievienojās otrs kolēģis, un otro uzņēmuma darbības gadu jau pabeidzām trijatā," atceras Noviti Finance vadītājs.

Organizāciju viņš salīdzina ar zupas vārīšanu

"Kamēr mēs augām, svinējām katru reizi, kad aizdevumu portfelis pieauga par pusmiljonu eiro. Tagad mūsu izaugsmes ātrums ir pus miljons mēnesī," saka L. Armalys.

Viņš ir atklāts: mazā uzņēmumā katrs cilvēks ir svarīgs ne tikai ar savām funkcijām, bet arī ar savu personību, kas veido uzņēmuma atmosfēru. Katram darbiniekam mazā uzņēmumā jābūt patstāvīgam, jāspēj izvirzīt un sasniegt mērķus un nebaidīties no izaicinājumiem.

"Organizāciju var salīdzināt ar zupas vārīšanu. Sastāvdaļa var būt laba, bet nepiemērota tieši šai zupai. Mazā uzņēmumā ikvienam ir jādara papildus, jādara vairāk, nekā viņam "pienākas" saskaņā ar amata aprakstu, tāpēc cilvēkiem jābūt pēc iespējas augstāk kvalificētiem," viņš saka.

Septiņu gadu laikā Noviti Finance izsniegtā aizdevuma maksimālā summa ir palielinājusies no 7000 eiro līdz 200 000 eiro. Šajā laikā uzņēmuma vadītājam nācās pieņemt vairākus drosmīgus lēmumus, kas bija jāpierāda investoriem. Tomēr visgrūtāk bija izskaidrot, kāpēc labs klients varētu vērsties pie alternatīva finansētāja, nevis pie tradicionālās bankas.

"Tradicionālajā finansēšanā riska tolerance ir tikai 3 procenti. Ja jūs iedomājaties segmentu kā autobusu ar 33 pasažieriem, no kuriem viens ir maksātnespējīgs, tradicionālā banka teiktu, ka viss autobuss ir nepiemērots. Tāpēc daudzi mazie uzņēmumi nāk pie mums," skaidro L. Armalys.

Līdz 2020. gadam alternatīvie nebanku finansētāji atradās pa vidu starp tradicionālajām bankām, kas nevēlējās aizdot mazajiem uzņēmumiem, un ātro kredītu sniedzējiem, kuri izsniedza aizdevumus ar 50-70 % gada procentu likmi. Alternatīvie finansētāji bija daudz atbildīgāki nekā ātro kredītu sniedzēji, taču tolaik par tiem zināja tikai retais. Šodien situācija ir mainījusies, un uzņēmējdarbības segmentā ātro kredītu praktiski nav.

Pandēmija ir kļuvusi par iespēju

"2020. gadu mēs sasniedzām ar 2,5 miljonu eiro lielu kredītportfeli un aptuveni 500 klientiem. Mēs bijām neliela alternatīva finanšu sektoram, kas centās izkļūt no vāveru loka. Lai mums būtu vairāk klientu, mums bija nepieciešams lielāks pārdošanas apjoms, kur klienti prasīja labāku cenu par aizdevumu un lētāku naudu šim aizdevumam. Un, lai iegūtu lētāku naudu, mums bija jākļūst lielākiem. Tas bija aplis, no kura izkļūt bija ļoti grūti," atceras L. Armalys.

COVID-19 pandēmijas sākums pavēra iespēju alternatīviem nebanku finansētājiem, jo tradicionālās bankas atkal atvēra savas durvis un uzņēmumu vajadzība aizņemties ievērojami pieauga. Visiem bija ātri jāpārorientējas, un tieši nebanku finansētāji bija tie, kas, sākoties pandēmijai, kļuva par aktīviem aizdevējiem uzņēmumiem.

"Kad kuģis sāka grimt, mēs palīdzējām aizlāpīt caurumus. Alternatīvie finansētāji bija ļoti aktīvi un īstajā laikā atradās īstajā vietā," saka Noviti Finance izpilddirektors.

Jautāts par netradicionāliem risinājumiem, L. Armalys atceras, kā jau pirmās karantīnas dienas vakarā Noviti Finance nosūtīja vēstuli saviem klientiem, aicinot viņus sazināties, ja viņiem radušās maksājumu problēmas, un kopīgi meklēt risinājumus. Pat ceturtā daļa klientu sazinājās ar uzņēmumu finansētāju.

"Mēs visiem viņiem piešķīrām bezmaksas divu mēnešu maksājumu atlikšanas periodu. Tas bija ļoti drosmīgs un neparasts lēmums, lai pārvaldītu situāciju, ar kuru mums nekad iepriekš nebija nācies saskarties, taču tas bija pareizs lēmums. Priecājos, ka to pieņēmām ātri," saka L. Armalys.

2020 gada februārī, īsi pirms COVID-19 pandēmijas, Noviti Finance parakstīja līgumu ar Eiropas Investīciju fondu (EIF). Partnerība ar fondu, kas tika uzsākta pirms trim gadiem, turpinās līdz pat šai dienai. Šā gada aprīlī tika parakstīts trešais līgums par EIF rekordaugsto portfeļa garantiju mazākajiem uzņēmumiem. Savukārt maijā tika saņemts EIF subordinētais aizdevums 1 miljona eiro apmērā uzņēmuma paplašināšanai.

Noviti Finance 2021. gadu noslēdza ar aizdevumu portfeli 15 miljonu eiro apmērā, kas šobrīd ir tuvu 20 miljoniem eiro, un ar vairāk nekā 2000 parakstītiem līgumiem.

Balstīšanās uz griestiem

L. Armalys neslēpj, ka Noviti Finance biznesa attīstība Lietuvā jau ir sasniegusi savus griestus. Ierobežotā pieprasījuma dēļ uzņēmumam nācās vai nu diversificēt savus produktus, vai arī paplašināt darbību ārvalstu tirgos. Lēmums paplašināt darbību vispirms Latvijā un pēc tam Polijā tika pieņemts, zinot, ka segmentā, ar kuru strādā Noviti Finance, ir grūti iegūt finansējumu ne tikai Lietuvā, bet arī visā Centrāleiropā un Austrumeiropā.

"Latvija kļuva par tirgu, kurā mēs varējām mācīties, kā paplašināt savu biznesu ārvalstīs. Un pārcelšanās uz Poliju ir orientēta uz izaugsmi. Tas ir milzīgs tirgus, kurā lielāko daļu biznesa veido mazie uzņēmumi. Polijas bankas aktīvāk finansē mazos uzņēmumus nekā mūsu bankas, taču tik lielā tirgū, kāds ir Polija, vietas pietiek visiem," saka L. Armalys.

Viņš saka, ka ir cilvēks, kurš biežāk redz glāzi līdz pusei pilnu un katrā izaicinājumā saskata iespēju. "Katra problēma, ar ko saskaramies, ir iespēja kļūt labākiem un efektīvākiem. Noviti Finance stāsts to pierāda," saka uzņēmējs. Pēc Linas domām, sauklis "Finansēšanai bez zvaigznēm" uzņēmuma darbiniekiem nozīmē daudz vairāk nekā sauklis. Tas ir viņu darba princips.

"Ja uzņēmējs pret saviem darbiniekiem vai klientiem izturas negodīgi, viņš kļūst par ciniķi. Esmu sev teicis, ka mūsu organizācijā tā nenotiks. Lai gūtu panākumus uzņēmējdarbībā, nav jābūt ciniķim," intervijas noslēgumā saka Noviti Finance vadītājs.

Mūsu partneri