Ziņas un ieteikumi

Ieskats, jaunumi un būtiska informācija mazajiem uzņēmumiem

Finanšu eksperti brīdina – aizdevumi ar pārāk pievilcīgiem nosacījumiem var neatmaksāties

2021-10-26

Teiciens "Ja kaut kas izskatās pārāk labi, lai būtu patiesība, tas visticamāk tā arī ir" tieši atbilst finansēšanas piedāvājumiem, kas sola atrisināt visas dzīves problēmas dienas laikā. Taču, lai cik arī šie piedāvājumi neskanētu labi, ir kārtīgi jāizpēta, kas tieši tos piedāvā. Jo bieži vien aizdevēji runā puspatiesībās un pielieto dažādus mārketinga trikus, lai klienti gluži vienkārši uzķertos.

Uzņēmēji, meklējot finansējumu sava biznesa izaugsmei, nereti uzķeras uz negodīgiem kredītu devējiem un necaurspīdīgiem līgumiem. Eksperti brīdina, ka, izvērtējot kredīta piedāvājumu, ir jāņem vērā visi nosacījumi, ne tikai gada procentu likme.

Linas Armalys, "Noviti Finance" vadītājs, komentē: "Lai arī likums nosaka, kā un kādu informāciju aizdevējam ir jānorāda savā piedāvājumā, ir neskaitāmi mārketinga triki, kas radīti, lai patērētājs nesaņemtu pilnīgi visu nepieciešamo informāciju. Lai arī likumu tas nepārkāpj, tas maldina patērētāju."

Pārliecinies, vai procentu likme atbilst realitātei

Kad apskati aizdevēju piedāvājumus to mājas lapā, sociālos tīklos vai izdales materiālos, nereti var redzēt ļoti zemu procentu likmi, piemēram, 0.55%. Taču daudzos gadījumos tikai retais saņems aizdevumu ar tik zemu procentu likmi, kā arī reti tās ir vienīgās aizdevuma izmaksas.

Patērētāji bieži tiek maldināti, neprecizējot, vai zemā procentu likme ir gadā vai mēnesī. Jo procentu likme mēnesī vienmēr būs daudz zemāka, nekā gadā. Lai uzzinātu, cik patiesībā izmaksās aizdevums, ir jāaprēķina, cik kopā būs jāatmaksā visa aizdevuma laikā, kā arī jāpieskaita papildu izdevumi, kas ne vienmēr sākumā ir norādīti.

Linas Armalys skaidro: “Rakstīt, ka procentu likme ir “sākot no”, ir vecs triks, kā piesaistīt klientus. Šīs zemās procentu likmes saņem klienti, kas ir pastāvīgi vai tie, kuri aizņemas patiešām milzīgas naudas summas. Tāpēc, manuprāt, lai būtu godīgi pret potenciālajiem klientiem, būtu jānorāda vidējā procentu likme vai no zemākās līgs augstākajai. Jo ir gadījumi, kad procentu likmes griesti sasniedz pat 20% un vairāk.”

Izpēti papildus izmaksas

Bieži vien aizdevēji, kas piedāvā ļoti zemas procentu likmes, piemēro papildus aizdevuma izmaksas, piemēram, komisijas maksu par ātrāku aizdevuma atmaksu, maksu par konta uzturēšanu, aizdevuma apdrošināšanu, atgādinājumu nosūtīšanu, kā arī dažādas sodu naudas.

Tāpēc godīgi būtu, ja aizdevējs, nevis stāstītu, cik zema ir procentu likme, bet skaidri pateiktu, cik tieši izmaksās viss aizdevums un tieši kāda būs tā kopējā pārmaksa noteiktā laika periodā.

Linas Armalys komentē: "Vēl viena lieta, kas jāņem vērā aizdevuma līgumā, ir procenti, to lielums, to nosacījumi un to iespējamās izmaiņas aizdevuma laikā. Uzzini, kas notiks, ja nokļūsi grūtībās un vēlēsies paņemt, piemēram, kredīta brīvdienas. Biznesa vide bieži vien ir neparedzama un var notikt negaidītas lietas, tāpēc ir svarīgi būt pārliecinātam, ka Tavs aizdevējs nāks Tev pretim un palīdzēs."

Uzzini, vai aizdevējs vispār aizdos

Pirms pildi aizdevuma pieteikumu, painteresējies, ar kādiem biznesiem tieši sastrādājas Tavs izvēlētais aizdevējs. Ļoti bieži mazie uzņēmēji iztērē daudz laika un līdzekļu, komunicējot par aizdevuma iespējām ar lielajām bankām un aizdevējiem, kas specializējas lielu uzņēmumu finansēšanā. Kamēr patiesībā mazajam uzņēmējam vajadzētu meklēt kādu, kas specializējas mikro, mazo un vidējo uzņēmumu finansēšanā.

Jāņem vērā, ka mazie uzņēmēji reti saņem aizdevumus no lielajām bankām, jo tās ļoti virspusēji vērtē šos pieteikumus, turklāt viņu uzskatā mazie uzņēmēji ir riska zonā. It īpaši to izjūt transporta un celtniecības nozarē strādājošie.

Salīdzini piedāvājumus pirms izdari izvēli

Linas Armalys iesaka sazināties ar vairākiem aizdevējiem pirms izdarīt galējo lēmumu, jo ir kļūdaini uzskatīt, ka visi aizdevēji ir vienādi un piedāvās identiskus nosacījumus: "Mūsdienās uzņēmējiem, kas meklē finansējumu, patiešām ir izvēle! It īpaši jau tāpēc, ka daudzi aizdevēji izmanto valstī esošās iespējas, lai piedāvātu vēl labākus nosacījumus. Tāpēc, ja velta laiku mazai izpētei, atrast uzticamu un izdevīgu aizdevumu nav neiespējami."

Mūsu partneri