Ziņas un ieteikumi

Ieskats, jaunumi un būtiska informācija mazajiem uzņēmumiem

"Noviti Finance": pirmajā pusgadā kreditēto klientu skaits pieaudzis par 35 %

2023-07-25

Alternatīvais nebanku biznesa finansētājs "Noviti Finance" šī gada pirmajā pusgadā mazajiem un vidējiem uzņēmumiem Latvijā izsniedzis aizdevumus gandrīz 1,5 miljonu eiro apmērā . Tas ir gandrīz par 37% vairāk nekā tajā pašā periodā pērn, kad aizdevumu apjoms sasniedza teju 1,1 miljonu eiro. „Noviti Finance“ izsniegto aizdevumu vidējā summa pirmā pusgada beigās sasniedza 13 200 eiro. Ievērojami palielinājies arī termiņš līdz kādam uzņēmumi aizņemās līdzekļus. Šī gada pirmajā pusgadā tie bija vidēji 27 mēneši salīdzinājumā ar iepriekšējā perioda termiņu – 19 mēnešiem.

Šī gada pirmajos sešos mēnešos „Noviti Finance“ ir finansējis gandrīz 100 mazos un vidējos uzņēmumus Latvijā, kas ir par 35% vairāk nekā šajā pašā periodā 2022. gadā.

Pagaidām nav nekādu krīzes pazīmju

"Noviti Finance" pārdošanas vadītāja Zane Loce stāsta, ka, neraugoties uz skeptiskajām prognozēm, Latvijā pieprasījums pēc finansējuma pieaug. Saskaņā ar uzņēmuma datiem, aizņēmumu pieaugums nenozīmē, ka valsts uzņēmumi saskaras ar krīzi un to izjūt. Uzņēmumu skaits, kas nepilda savas saistības attiecībā pret izsniegtajiem kredītiem, nepalielinās un ir saglabājas līdzīgs kā iepriekšējā gadā. Kavēto maksājumu īpatsvars nav mainījies, un arī aizdevumu akcepta rādītājs joprojām ir augsts salīdzinājumā ar vidējo tirgus rādītāju.

„Noviti Finance“ šogad Latvijā visvairāk aizdevumu piešķīris transporta un būvniecības, kā arī tirdzniecības uzņēmumiem. Pēdējo sešu mēnešu laikā lielākā daļa uzņēmumu pieprasījusi finansējumu apgrozāmajiem līdzekļiem, nevis investīcijām.

"Noviti Finance" pārdošanas vadītāja Zane Loce norāda, ka Latvijā pieaug uzņēmumu uzticība alternatīvajiem nebanku finansētājiem. Un liela daļa, gandrīz 35% klientu, kas reiz ņēmuši aizdevumu no "Noviti Finance", atgriežas, kad tiem nepieciešams papildu finansējums.

Visi aizdevumi ar EIF garantiju

Uzņēmēju uzticību alternatīvajiem nebanku finansētājiem stiprina Eiropas Investīciju fonds (EIF). Šī gada aprīlī „Noviti Finance“ un EIF parakstīja portfeļgarantijas līgumu par aizdevumu piešķiršanu mazajiem uzņēmumiem līdz 47 miljoniem eiro. Savukārt maijā EIF vēl vairāk nostiprināja sadarbību ar „Noviti Finance“, piešķirot subordinētu aizdevumu 1 miljona eiro apmērā.

Visi uzņēmumi, kas šī gada pirmajā pusgadā Latvijā saņēma aizdevumu no „Noviti Finance“, tika finansēti ar EIF garantiju.

Pašlaik „Noviti Finance“ Latvijā ir vairāk nekā 217 klientu. „Noviti Finance“ kopējais aizdevumu portfelis Lietuvā un Latvijā kopš gada sākuma ir pieaudzis par gandrīz 18% un jūnija beigās sasniedza gandrīz 20 miljonus eiro. Šī gada sākumā uzņēmums uzsāka darbību Polijā, kur aizdevumu portfelis šobrīd veido vairāk nekā 0,5 miljonus eiro.

Mūsu partneri