Ziņas un ieteikumi

Ieskats, jaunumi un būtiska informācija mazajiem uzņēmumiem

Kā iegūt finansējumu biznesam Covid-19 radīto grūtību laikā


Covid-19 noteikto stingro ierobežojumu dēļ valstī ikviens uzņēmums strauji izjūt pirmās ar to saistītās grūtības. Jau pēc pirmajām karantīnas dienām uzņēmumi steidzas meklēt papildu finansējumu, lai nosegtu ar ikdienas darbību saistītās izmaksas – papildus apgrozāmie līdzekļi, darbinieku algas, izejmateriālu rezerves. Uzņēmumi, īpaši mazie, šajā laikā saskarsies ar vēl lielākiem izaicinājumiem, lai saņemtu finansējumu, kas jau pirms šīs krīzes ir bijis izaicinošs uzdevums ikvienam mazajam uzņēmumam, jo tradicionālie aizdevēji bieži vien koncentrējas tikai uz lieliem uzņēmumiem.

Linas Armalys skaidro, kā sagatavoties veiksmīgai finansējuma piesaistei, netērējot daudz laika, kas pat pašreizējā situācijā, kad šķiet, ka ikdienas darba ritms ir palēninājies, ir izmaksas? Linas Armalys uzņēmumu vadītājiem iesaka pievērst uzmanību dažām svarīgām lietām.

Vispirms reāli paskatieties uz sava uzņēmuma situāciju, iespējām un vajadzībām. Esiet godīgi pret sevi atbildot uz jautājumiem: kam un kāda lieluma aizdevums man ir nepieciešams? Vai es varēšu atmaksāt aizdevumu pat tad, ja krīze prasīs ilgāku laiku, nekā plānots?

Skaidri saprotiet, kam jums ir nepieciešami papildu līdzekļi. Patiesība ir tāda, ka aizdevēji vēlas sadarboties ar veiksmīgiem uzņēmumiem. Tomēr šajā laika posmā pat veiksmīgi uzņēmumi, kas līdz šim ir auguši, saskaras ar negaidītām grūtībām. Iespējams šīs grūtības ir tikai īslaicīgas, tāpēc daži aizdevēji labprāt šajā periodā meklēs risinājumus kopā ar jums, lai palīdzētu jūsu biznesam turpināt darbību.

Tomēr, ja jums ir nepieciešams aizdevums, lai nomaksātu jau uzkrāto un šobrīd augošo parādu, biznesa aizdevēji, visticamāk, nevēlēsies jums piešķirt aizdevumu parādu dzēšanai. Parāds, lai segtu parādu, bieži vien nozīmē, ka uzņēmuma biznesa modelis ir neatbilstošs - iespējams, tas darbojas nepareizi vai, piemēram, rada kaut ko tādu, kas tirgū nav pieprasīts. Šajā gadījumā biznesa aizdevums nepalīdzēs, jo ekonomikas lejupslīde tikai saasinās esošās problēmas.

Vēl viens svarīgs aspekts ir tas, ka, runājot ar aizdevēju, jāpamato, kāpēc jūsu uzskatāt, ka jūsu uzņēmumam ir ilgtspējīgs finansiālais stāvoklis. Aizdevēji atšķirībā no investoriem neiejaucas biznesa vadībā un meklē rīkus kredītriska samazināšanai. Viņi atbildīgi izskata katra uzņēmuma situāciju un cenšas precīzi izvērtēt, vai uzņēmums spēs atmaksāt aizdevumu. Tāpēc nebrīnieties, ka aizdevējs lūgs datus par jums vai jūsu uzņēmumu.

Daži aizdevēji var pieprasīt arī dažādus riska mazināšanas rīkus, piemēram, ķīlu vai īpašnieka galvojumu. Novērtējiet to, kas jums ir izdevīgāks. Piemēram, Noviti Finance, kas nesen parakstīja portfeļgarantijas līgumu ar Eiropas Investīciju fondu (EIF), sniedz mazajiem uzņēmumiem iespēju saņemt aizdevumu bez ķīlas, kā arī daudzos gadījumos bez īpašnieka galvojuma. Tā rezultātā biznesa aizdevumu iespējams iegūt daudz ātrāk un lētāk, ietaupot uz notāra un hipotēkas reģistrēšanas izmaksām.

Lai arī mazajiem uzņēmumiem šodien var būt vēl grūtāk iegūt papildu finansējumu, ir svarīgi atbildīgi izvēlēties aizdevēju. Meklējiet kādu, kuru interesē jūsu biznesa panākumi. Izvēlieties kādu, kuram rūp viņa reputācija un kurš neslēpjas aiz sava uzņēmuma. Zinot to, jūs varēsit justies drošāk.

Lai ietaupītu laiku, sazinieties ar tiem, kas strādā ar jūsu lieluma un vecuma uzņēmumiem. Parasti tradicionālie aizdevēji aizdod tikai uzņēmumiem, kuri darbojas vairāk nekā divus gadus. Turklāt viņi vairāk tiecas sniegt finansējumu lieliem uzņēmumiem, kuri vēlas lielus, ilgtermiņa aizdevumus.

Ja jūsu bizness ir jauns vai jums ir nepieciešams neliels apgrozāmā kapitāla aizdevums, piemēram, 10 000 EUR, konsultējieties ar aizdevējiem, kuri specializējas šāda lieluma aizdevumos. Atšķirībā no tradicionālajiem aizdevējiem, daži alternatīvie aizdevēji aizdod arī uzņēmumiem, kas veic savu darbību mazāk kā divus gadus.

Lai gan aizdevēji īpaši uzmanīgi izvērtē katra aizdevuma risku šajā neparastajā laikā, alternatīvie finansisti ir elastīgāki un izmanto elastīgākus vērtēšanas kritērijus. Tā rezultātā viņi spēj ātrāk un ērtāk izsniegt aizdevumus. Pat ar globālo karantīnu daudzi aizdevēji veic savu biznesu un izsniedz aizdevumu attālināti. Pateicoties šādai pieejai aizdevumu iespējams piešķirt pat tajā pašā dienā.

Protams, visi vēlas aizņemties pēc iespējas lētāk. Tomēr šeit es iesaku kārtīgi izvērtēt katru piedāvājumu. Novērtējot aizdevuma izmaksas, procenti nav vissvarīgākais rādītājs. Bieži vien aizdevēji, kuri aizdod ar ārkārtīgi zemām procentu likmēm, ietur dažādas papildu maksas. Piemēram, konta administrēšana, apdrošināšanas maksas, kas bieži vien veido lielāko daļu aizdevuma izmaksu.

Tāpēc, izvēloties aizdevēju, vaicājiet nevis to, kāda ir tā sniegtā aizdevuma procentu likme, bet gan to, cik jums būs jāmaksā par konkrētu aizdevuma summu, kas piešķirta konkrētam periodam. Citiem vārdiem sakot, jautājiet: "Kāda summa man būs jāatmaksā, ja, piemēram, es aizņemšos 3000 eiro uz pusgadu?". Salīdziniet katra aizdevēja sniegtā aizdevuma galīgās izmaksas, nevis procentu likmi.

Uzdodiet savam aizdevējam visus iespējamos jautājumus. Uzziniet pēc iespējas vairāk par to, kas jums ir svarīgi: ko aizdevējs darīs, ja es kavēšu maksājumu? Kādā gadījumā aizdevējs nekavējoties pārtrauks aizdevuma līgumu? Kad aizdevējs uzsāk aprēķināt maksājuma kavējuma procentus? Vai ir iespēja atlikt aizdevuma atmaksu vai pagarināt aizdevuma atmaksas termiņu un uz kādu laiku samazināt ikmēneša maksājumu? Vai ir iespējams atmaksāt aizdevumu pirms termiņa, ja bizness veiksmīgi attīstās?

Noslēgumā es gribētu novēlēt visiem uzņēmumiem pielāgoties izmaiņām un esošajai situācijai. Katrs risks ir iespēja. Tikai tas ir jāizmanto pareizi. Esiet elastīgs un aktīvs. Meklējiet jaunas iespējas un nišas savam biznesam.

Šajā biznesa nenoteiktības laikā, bieži izlemjot par biznesa aizdevuma izsniegšanu vai nē, svarīgāks par labiem uzņēmuma vēsturiskajiem rādītājiem būs uzņēmuma aktivitāte un spēja pielāgoties jauniem apstākļiem.

Lasīt arī: